banner

GNLU Internal Committees

GNLU Internal Committees

Sr. No. Committee Composition Designation
1.        Admission Committee 1. Registrar Convenor
2. Mr. Sanjeev Kumar Choudhary Member
3. Ms. Heena Goswami Member
4. Ms. Amilie Christy Member
5. Mr. Sachin Jadav Member Secretary
6. Mr. Rajesh Dave Ex-Officio Member
7. Mr. Kalpesh Prajapati Ex-Officio Member
2. Academic Curriculum Committee 1. Dr. Udayakumara Ramakrishna B.N. Convenor
2. Dr. Girish R. Member
3. Dr. Fakkiresh S. Sakkarnaikar Member
4. Dean of Faculty and Academic Affairs Ex-Officio Member
5. Head, Department of Social Sciences Ex-Officio Member
6. Head, Department of Science & Technology Ex-Officio Member
7. Head, Department of Commerce & Management Ex-Officio Member
8. Ms. Hema Rajput Secretary
3. Examination Committee 1. Dr. Avinash Bhagi Convenor
2. Dr. Hiteshkumar Thakkar Member
3. Dr. Nidhi Buch Member
4. Ms. Garima Goswami Member
4. Internal Complaint Committee 1. Dr. Shobhalata V. Udapudi Convenor
2. Dr. Aruna Kumar Malik Member
3. External Member Advocate
4. Dr. Bindu Vijay Member
5. Ms. Apoorva Patel Member
6. Mr. Malav Buch Member
7. Ms. Prachi Tripathi Student Member-PG
8. Mr. Darshan H. Patankar Student Member – UG
5. Gender Sensitisation Committee 1. Ms. Heena Goswami Convenor
2. Mr. Rajesh Dave Member
3. Ms. Pratikalpa Sharma Member
4. Ms. Hema Rajput Secretary
6. Legal Service Committee 1. Dr Hardik H. Parikh Convenor
2. Dr. Fakkiresh S. Sakkarnaikar Member
3. Dr. Saurabh Anand Member
7. Library & Literature Resources 1. Dr. Ravindra Kumar Singh Convenor
2. Ms. Harsha Rajwanshi Member
3. Mr. Satya Ranjan Mishra Member
4. Ms. Avani Vyas Secretary
8. Mess Committee 1. Ms. Harsh Rajwanshi Convenor
2. Mr. Soaham Bajpai Member
3. Dr Hardik H. Parikh Member
4. Dean, Student’s Welfare Member
5. Co-Dean, Student’s Welfare Member
9. Moot Court & Allied Competition Committee 1. Dr. Girish R. Convenor
2. Ms. Harsha Rajwanshi Member
3. Mr. Soaham Bajpai Member
10. Internship & Placement Committee 1. Dr. Nidhi Buch Convenor
2. Dr Girish R. Co-Convenor (LLM)
3. Dr. Mobin Shaikh Co-Convenor (MBA)
4. Mr. Sushil Goswami Member
11. News Letter Committee 1. Ms. Niyati Pandey Convenor
2. Mr. Tarun Singh Member
3. Dr. Anita Kumari Member
12. Awards, Scholarships & Exchange Committee 1. Dr. Vikas Gandhi Convenor
2. Ms. Garima Goswami Member
3. Dr Hardik H. Parikh Member
4. Mr. Jatin Patel Secretary
13. Sports Committee 1. Dr. Sugnesh Chudasama Convenor
2. Ms. Niyati Pandey Member
3. Mr. Tarun Singh
Member
14. Student Disciplinary Committee 1. Dr. Divya Tyagi Convenor
2. Dr. Asha Verma Member
3. Dr. Anant Deogonkar Member
4. Dr. Hardik Parikh Member
5. Mr. Jatin Patel Secretary
15. Students Activities Committee 1. Dr. Asha Verma Convenor
2. Dr. Fakkiresh S. Sakkarnaikar Member
3. Ms. Niyati Pandey Member
4. Dean, Student’s Welfare Ex-Officio Member
5. Mr. Girishkumar Prajapati Member
16. Procurement & Assets Disposal Committee 1. Dr Viral Pandya Convener
2. Ms. Harsha Rajwanshi Member
3. Ms. Reena S. Member
4. Mr. Senior Clerk Member
5. Mr. Kedarnath Brambhatt Secretary
17. SW&GRC 1. Dean, Student’s Welfare Convenor
2. Dr. William Nunes Member
3. Dr. Mobin Shaikh Member
4. Junior Clerk Member
18. Legal History Museum 1.        Dr. Richa Mulchandani Convenor
2. Ms. Prabhavati K. Baskey Member
3.        Dr. K. Parameswaran Member
4.        Mr. Varun Arora Secretary
19. Debate Committee 1.        Mr. Sanjeev Kumar Choudhary Convenor
2.        Ms. Pratima Dube Member
3. Dr. Anant Deogaonkar Member
20. Model United Nations Committee 1.        Dr. William Nunes Convenor
2.        Mr. Sushil Goswami Member
3.        Mr. Nirmal Patel Secretary
21. Legal Incubation Committee 1. Dr. Viral Pandya Convenor
2. Dr. Nidhi Buch Member
3. Ms. Hetvi Trivedi Member
4. Ms. Dhanya S. Member
22. Digital Media & Press 1. Mr. Ashok Shah Convenor
2. Mr. Santosh Kumar D. Thakur Member
3. Ms. Ambica Batas Member
23. GNLU Committee for Persons with Disabilities (Divyangjan) 1. Dr. Nageswara Ambati Rao Convenor
2. Dr. Marisport A. Member
3. Ms. Prabhavati Baskey Member
24. GNLU Accreditation Assessment Ranking & Rating Committee (GAARRC) 1. Dr. Girish R. Convenor
2. Ms. Harsha Rajwanshi Member
3. Ms. Heena Goswami Member
4. Ms. Amilie Christy Member
5. Mr. Malav Buch Member Secretary
25. Centre for Post-Graduate Legal Studies (CPGLS) (Standing Committee) 1. Dr. K. Parameswaran Convenor (Standing Committee)
2. Dr. Udayakumara Ramakrishna B.N. Member (Standing Committee)
3. Dr. Anjani Singh Tomar Member (Standing Committee)
4. All faculty members teaching in PG Member
26. PG Council for MBA Programme 1.        Mr. Satya Ranjan Mishra Convenor
2.        Dr. Viral Pandya Member
3.        Dr. Ranita Nagar Member
4.        Dr. Anjani Singh Tomar Member
27. GNLU Internal Quality Assurance Cell (IQAC) As per the NAAC Manual

Important Note:

  • The Committee shall come into force from i.e., 03-01-2020 and will be in force for a year. Further, all the Committees are requested to maintain the minutes of the meeting and must sent to the Director/Registrar/Dean as applicable, if necessary.